יום רביעי, 30 באפריל 2014

תגובת האיגוד לאייטם הבוקר ב"קשת", בנוגע להנקת פעוטותתגובת האיגוד הישראלי ליועצות הנקה מוסמכות לאייטם בנוגע להנקת פעוטות ששודר הבוקר: 30/4/14, בתוכנית הבוקר של קשת: 

הבוקר שודר בתכנית הבוקר של "קשת" ראיון עם פרופ' רחל לוי-שיף, פסיכולוגית קלינית חינוכית ומרצה לפסיכולוגיה.
בתכנית נאמרו דברים חמורים בגנות ההנקה ע"י המרואיינת ומנחי התוכנית.

לא הובא כל איש מקצוע מתחום הרפואה, נציג משרד הבריאות או יועצת הנקה מוסמכת בינלאומית (
IBCLC), כדי להציג את העמדה הרפואית והביולוגית, הסותרת מכל וכל את הדברים שנאמרו, באשר לגיל ההנקה המומלץ ולנזקים פסיכולוגיים לתינוק.

האיגוד הישראלי של יועצות ההנקה המוסמכות מבקש לצטט את המלצות משרד הבריאות הישראלי בנושא ההנקה:
" הנקה בלעדית או שליטה (הזנה בחלב אם כמקור מזון עיקרי) רצויה עד סביבות גיל 6 חודשים, והמשך הנקה בתוספת מזון משלים לחלב אם עד גיל שנה ואף יותר מכך, כל עוד ההנקה מתאימה לאם או לתינוק. (...) אנשי הצוות הרפואי העובדים עם אמהות ותינוקות (רופאים, אחיות, דיאטניות) צריכים לעודד את ההנקה על ידי הדרכה על עקרונות ההנקה ויישומה לפני הלידה ולאחריה. העקרונות הם: (...) המשך ההנקה עם החזרה לעבודה ואפשרות לשימוש במשאבות לשאיבת חלב..."

המלצות האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים ((AAP קובעות במפורש כי:
"יש להמשיך בהנקה לפחות במשך שנת החיים הראשונה, ומעבר לכך, כל עוד האם והתינוק רוצים בכך (...) הנקה ממושכת מעניקה יתרונות בריאותיים והתפתחותיים לילד ולאם (...) אין גבול עליון למשך ההנקה ואין כל עדות לנזק פסיכולוגי או התפתחותי בשנת החיים השלישית או אחר כך".

בניגוד לדברים שנאמרו בתכנית, מחקרים מבוססים הביאו את ארגון הבריאות העולמי WHO להמליץ על הנקה עד גיל שנתיים לפחות, הן במדינות מתפתחות והן במדינות מפותחות.
נזכיר כי תינוקות במדינות מפותחות אינם חסינים מפני מחלות, ועל פי אותו רציונל הממליץ על הנקה, ממליצים ארגוני הבריאות במדינות ברחבי העולם על תכנית חיסונים נרחבת לתינוקות.

אנו מצפות כי "קשת" תביא תיקון לדברים הבלתי מבוססים ששודרו הבוקר.
 
יש לקוות כי בתכניות עתידיות ייערך תחקיר מקיף יותר לפני טיפול בנושא ההנקה, שיש לו משמעותיות בריאותיות, רגשיות וכלכליות, על התינוקות, על האמהות, על מערכת הבריאות ועל החברה בכללה.

בברכה,
עדי יותם - יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, בשם האיגוד הישראלי ליועצות הנקה מוסמכת
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה