יום רביעי, 5 במרץ 2014

יום יועצות ההנקה המוסמכות הבין לאומי

כן, כן- יש יום כזה!
יום שמוקדש ליועצות ההנקה המוסמכות IBCLC ברחבי העולם, מעין יום חג שכזה.

היום אנחנו מזמינות אתכם לספר לנו על חוויותיכם בתמיכה בהנקה בסיועה של יועצת הנקה מוסמכת IBCLC
האם נעזרתן ביועצת הנקה מוסמכת לפני או אחרי לידת התינוק/ת שלכן?
איך הייתן מגדירות את הקשר שלכן ליועצת ההנקה שלכן?
עד כמה ידעתן על קיום המקצוע הזה, לפני שהפכתן לאמהות?

היום הזה הוא הזדמנות מצויינת להכיר את האתר של "האיגוד הישראלי ליועצות הנקה מוסמכות" וגם לבקר בדף הפייסבוק שלנו ולהתחבר אלינו דרכו.

חשבנו שביום כזה ראוי לעשות קצת סדר ולהסביר קצת על ההבדלים בין נשות המקצוע השונות בתחום ההנקה, כדי לקדם את המודעות בנושא בקרב הציבור הרחב וכדי לתת מענה לשאלות שעולות כמעט בכל יום- 'מה ההבדל בין יועצות הנקה למדריכות הנקה?' 'יועצות הנקה זה לה לצ'ה?'

*יועצת הנקה מוסמכת IBCLC – international board certified lactation consultant

ייעוץ הנקה הוא מקצוע שנולד בארצות הברית בשנות השמונים. יועצת ההנקה היא הגורם המקצועי המוסמך ביותר בתחום ההנקה, עם הסמכה בינלאומית מוכרת וידועה מטעם המועצה הבינלאומית להסמכת  יועצות הנקה IBLCE – international board of lactation consultant examiners .
היועצת היא אשת מקצוע שלמדה את תחום ההנקה בקורס מקצועי ומקיף ואף השתלמה בנושאים המשיקים לתחום ההנקה, כגון אנטומיה ופיזיולוגיה, פרמקולוגיה, תזונה, פסיכולוגיה, התפתחות הילד, סטטיסטיקה ועוד. במקביל היא נדרשת לעבור התמחות מודרכת של מאות  עד אלפי שעות בבתי חולים, קליניקות הנקה ייעודיות ומרפאות משולבות ולהשתתף בכנסים מקצועיים.
רק לאחר שעמדה בכל דרישות ההכשרה האינטנסיביות היא יכולה לגשת לבחינת ההסמכה הבינלאומית ורק אם עברה אותה בהצלחה היא זכאית לתואר יועצת הנקה מוסמכת IBCLC. על היועצת לחדש את רישיונה אחת ל-5 שנים באמצעות השתתפות בכנסים ובהכשרות מקצועיות או מעבר בחינת הסמכה נוספת, אליה היא ממילא מחוייבת אחת ל-10 שנים. זאת כדי להבטיח שהיא מעודכנת ורלוונטית בכל הקשור בתחום העיסוק שלה שבו ישנם גילויים חדשים חדשות לבקרים בזכות כלי מחקר שהולכים ומשתכללים עם השנים. יועצת ההנקה תוכל לסייע לך ברמה הפיזית והרגשית הן לפני הלידה והן לאחריה. היא תדע לתת מענה לבעיות מורכבות בהנקה ולזהות מתי יש צורך בהתערבות רפואית.

יועצות ההנקה  נפגשות עם אימהות באופן פרטי בבתים או בקליניקות וגם בבתי חולים ובמוסדות רפואיים. הן מלמדות בקורסים ובהכשרות בתחומי ההיריון, הלידה, ההנקה, החינוך, בהכשרות פרא-רפואיות ועוד. כמו כן, הן מעורבות במחקרים ובעבודות מקצועיות ומשתתפות בכנסים מקצועיים מגוונים.יועצות ההנקה המוסמכות בישראל מאוגדות ברובן ב"איגוד הישראלי ליועצות הנקה מוסמכות"  IACLC המקיים כנסים והכשרות מקצועיות, לוקח חלק בדיונים בכנסת ובוועדות מקצועיות בתחום ההנקה של משרד הבריאות, ופועל למען קידום ההנקה וקידום המקצוע בישראל.

יועצות הנקה מורשות משרד הבריאות

משרד הבריאות הישראלי מכשיר אחיות להיות יועצות הנקה מורשות המשרד במחלקות יולדות בבתי חולים ובמחלקות נוספות, תחנות לבריאות המשפחה, ובקופות החולים. אחיות מורשות משרד הבריאות הינן אחיות מוסמכות בעלות תואר ראשון לפחות שעברו הכשרה ייחודית ומקיפה הכוללת שעות התנסות מעשית בפיקוח יועצות מורשות במסגרת הקהילה ובית חולים לאחר מכן נדרשו לעמוד בבחינה תאורטית ומעשית. חלק מהבוגרות ניגשות גם למבחן הבינלאומי IBCLC ועובדות גם כיועצות הנקה באופן פרטי, במקביל לעבודתן במרכזי הבריאות השונים. 

מדריכות הנקה

אלו נשות מקצוע שעברו קורס ניהול הנקה בסיסי שלעיתים כולל גם כמה עשרות שעות התנסות מעשית, הנדרש כדי להתחיל את התהליך הממושך להסמכה ליועצת הנקה IBCLC. ישנן מדריכות הנקה הנמצאות במסלול הסמכה המפוקח על ידי יועצות הנקה מנוסות יותר. במסגרת התהליך הן נדרשות ללמוד נושאים רבים המשיקים להנקה ונערכות לגשת למבחן ההסמכה. מדריכות ההנקה יכולות לסייע בפתרון בעיות הנקה נפוצות שאינן כרוכות במצבים רפואיים מורכבים הדורשים הכשרה מעמיקה יותר.
 
מדריכה בליגת לה לצ'ה    

ליגת לה לצ'ה הוא ארגון התנדבותי בינלאומי הנותן מידע ותומך בהנקה. ליגת לה לצ'ה נוסדה בשנת 1956 בארה"ב ע"י שבע נשים שהבינו מניסיונן שלנשים רבות מסביבן חסר מידע בסיסי על הנקה ותמיכה בפעולה כל כך טבעית וברורה שכזו. מטרת הארגון הייתה ועדין להציע תמיכה בהנקה לכל הזקוקות לה החל בשאלות ותשובות וכלה בסיוע מעשי. במהרה גדל הארגון והיום הוא פועל ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם המדריכות בליגת לה לצ'ה הן אימהות מניקות מנוסות שעוברות תהליך הכשרה בתוך הארגון. הן מפעילות מערך נרחב של תמיכה באימהות באמצעות קבוצות הנפגשות באופן קבוע ברחבי הארץ, מענה בקו התמיכה של הארגון שמספרו 1599-525-821, אתר אינטרנט שמספק מידע ומפעיל גם פורום פעיל וקבוצת תמיכה תוססת בפייסבוק. הארגון מקיים גם כנסים ותומך בהוצאה לאור של פרסומים וספרים ברוח הארגון.
ניתן להיעזר במדריכות לה לצ'ה בכל שאלה הקשורה בהנקה. לעתים קרובות גם אנשי מקצוע מתייעצים  עם הארגון. אתר www.lllisrael.org.il

*לקוח מתוך "המדריך הישראלי להנקה" שיראה אור בהמשך השנה


2 comments:

  1. תודה על הפוסט וההסבר על ההבדלים בין כל עוזרות ההנקה בשוק!
    אפשר גם לקבל תמיכה ממדריכות ללל דרך קבוצת הפייסבוק: https://www.facebook.com/groups/lllisrael/

    -חנה כצמן IBCLC, מדריכת ללל

    השבמחק
  2. תודה רבה, אפר לקבל מידע נוסף באתר http://SFIGA10.com

    השבמחק