יום ראשון, 9 בספטמבר 2012

ספר מתנה? גבי פישמן פוסברי


ליועצות הנקה יש תפקיד שהוא רחב בהרבה רק מלשבת עם אמהות הזקוקות לעזרתנו אחת על אחת. חלק מתפקידנו הוא גם להגן על ההנקה באופן ציבורי – ולכן רוצה לשתף אתכן בפנייתי למחלקת שרות לקוחות ב"צומת ספרים" בתאור המופיע להלן.
הפניה מועברת בו זמנית למספר כתובות ביניהן "אמון הציבור".
כבר היום קבלתי תשובה חזרה מ"אמון הציבור" אשר בקשו שאצרף תמונה של הסימניה המדוברת – והרי צילום אצלי הוא חלק מהחיים – כך שמייד שלחתי להם צילום אוטנטי של הסימניה המדוברת...
מחכה לתגובות ומבטיחה לעדכן"ספר מתנה"                                                                                                   5.9.12

חזרתי כרגע מקניות קטנות והתחדשתי בסניפכם "צומת ספרים" ראש פינה בספר "הולדה של אם" מאת דניאל שטרן.
אני במקרה לא אם טרייה – ולא אישה העומדת ללדת את תינוקה ואימהותה בפעם הראשונה. אני אישה בת 52 אשר חוותה לידות של עצמי ואחרות שוב ושוב ויודעת ומודעת מה כוחה של מילה... ובפרט ברגע משמעותי ומכונן כמו לפני ואחרי לידה ...

הגעתי הביתה מקניותי, השתרעתי על הספר בנחת שקטה לכבודו של העמוד הראשון...... אני פותחת את הספר.... ומתוך העמוד הראשון מתגלצ'ת לה באלגנטיות נונשלנטית - סימניה שכותרתה
 "מטרנה" מבצע הכי קרוב אלייך לחברות הפייסבוק של מטרנה - ספר מתנה.... לפרטים בפייסבוק
 לוגו תחתי  - "צומת ספרים..."אמא עתידית... קונה ספר... במקרה אחד את "הולדתה של אם".. במקרה אחר כל ספר אחר האמור להכין אותה לקראת הלידה, אימהותה ... וישר מוטחת לפניה אגרסיביות שיווקית ממקור כל כך לא צפוי... כל כך בוטה!!!!  של חברת "מטרנה"  - שמטרתה היא גם כאן באמצעותכם – לגעת בה ברגע מכונן – ברגע בו הם (חברת "מטרנה" ) יודעים ש"התגלצ'ות" שכזו של סימניה, כמותה כקבלת "שי" של מטרנה ברגע מכונן אחרי הלידה – כשרגעים אלו - הם שיסייעו בהחתמת החלטתה באופן מודע או לרוב לא מודע את בחירתה להעדפת האכלת תינוקה.

אני משוכנעת מעבר לכל ספק, שחברת "צומת ספרים" אישרה באופן תמים אופן שווק זה, אך חשוב לי להציף נושא זה באופן עקרוני ולהסביר שחברות אלו משתמשות בכם כבמה לשווק אגרסיבי ופוגעני בסיכוייהם של אמהות להיניק את תינוקם ובסיכוי אמהות לצלוח הנקה.
מדינת ישראל חתומה על קוד אתי הנקרא  "הקוד הבין לאומי לשווק תמ"ל" (תרכובות מזון לתינוק)  הקורא לסקטורים רחבים לשתף פעולה על מנת להמעיט ככל האפשר בפגיעה בסיכוי של תינוקות לינוק בהצלחה, זאת ומאחר וידוע כי אפילו הצגה חד פעמית של תרכובות מזון לתינוק כמו "מטרנה" יש בה כדי להפריע לתהליך יוזמת ההנקה, התבססות ההנקה ומשך ההנקה .
לא אלאה אתכם במכלול הסעיפים, אך קוד אתי זה אוסר על כל חברה באשר היא לשווק תרכובות מזון לתינוק.
להלן אני מעתיקה את סעיף 5 הממוען לציבור והמתייחס לענינינו:

פרק 5: הציבור הרחב והאמהות

5.1 אין לפרסם או לבצע קידום מכירות באופן אחר של מוצרים המוזכרים בקוד זה לציבור הרחב.
5.2 אסור ליצרנים ולמשווקים להעניק באופן ישיר או עקיף, לנשים הרות, אימהות או לבני משפחותיהן דוגמיות של מוצרים הכלולים בקוד זה.
5.3 בהתאמה לפסקאות 1 ו-2 בפרק זה אין לפרסם בנקודות המכירה, לתת דוגמאות או להשתמש בכל אמצעי אחר לקידום מכירות באופן ישיר לצרכן  ברמה הקמעונאית. לדוגמא: תצוגות מיוחדות, תלושי הנחה, הטבות, מכירות מיוחדות,loss-leaders, tie in sales של מוצרים הכלולים בקוד זה. אין בכוונת תנאי זה להגביל הקמת תשתית של מדיניות תמחור המכוונת לאספקת מוצרים במחיר נמוך יותר לטווח הארוך.
5.4 יצרנים ומפיצים אינם מורשים לתת לנשים הרות, אמהות לתינוקות ופעוטות כל מתנה בצורת חפצים או כלים אזר עשויים לקדם את השימוש בתמ"ל או האכלה בבקבוק.
5.5 צוותי שיווק במסגרת תפקידם לא יצרו כל מגע ישיר מכל סוג שהוא עם נשים הרות או אמהות לתינוקות או פעוטות.

הקוד במלואו מצורף בקישור להלן והוא מתורגם מתוך אתר ארגון הבריאות העולמי - WHO
1.      www.dalia-behappy.com/AllSites/400/Assets/last_version_code.doc
קניתי לעצמי בחדווה רבה את הספר "לידתה של אם" מתוך רצוני להפליג לעולמה של היולדת והאם לעתיד ומתוך סקרנות פרטית ומקצועית שלי.
היום זו הייתי אני, מחר תהה זו הבת שלך, או כל אשה אחרת שלא בחרה במודע ובקשה ברגע בו קנתה ספר - לקבל מידע על חברת "מטרנה".
לדעתי יש לתת על כך את הדעת בקרב עובדי "צומת ספרים" ולפרסם הנחיות להימנע משיתוף פעולה פרסומי מעין זה בחברתכם.

מי כמוכם מבין – מה כוחה של מילה,
אעריך ואודה לכם מאוד על שיתוף פעולתכם,
                                                                   בכבוד רב,
                                                                   גבי פישמן פוסברי
                                                                  אחות ויועצת הנקה מוסמכת IBCLC


~~~~~~~~~~~~~


גבי פישמן פוסברי, יועצת הנקה IBCLC משנת 2002.  אחות בריאות הציבור וטיפת חלב העובדת בטיפת חלב עם קהילה חרדית בצפת כחלק עיקרי ממשרתה ובתוך כך מקבלת גם לייעוצי הנקה ללקוחות אזור צפת והסביבה, ומשמשת כשדה קליני לאחיות המתמחות במסגרת הקורס העל בסיסי להנקה.

במקביל, במשרה קטנה (10%) עובדת בשרותי בריאות כללית בתור אחות ליווי הריון בטבריה וחצור ובנוסף  לכך מעבירה ב"כללית" אחת לחודש מזה למעלה משנה וחצי קבוצות להכנה להנקה לנשים הרות.

תגובה 1:

  1. פוסט מעניין. אבל במציאות עגומה זו - פעם זו הייתה רמדיה, עכשיו מטרנה. אני פשוט מזדעזעת כל יום מחדש כשחושבת על הבאת ילד לעולם בגיל מאוחר דווקא בגלל עניין ההנקה. רשלנות רפואית לידה

    השבמחק